Projekt

Karpaty Łączą – ochrona Torfowisk Orawsko-Nowotarskich

Wierzymy w siłę naszej wspólnej odpowiedzialności wobec natury. Właśnie dlatego wspieramy projekt „Karpaty Łączą – ochrona Torfowisk Orawsko-Nowotarskich”, którego zasadniczym celem jest zapewnienie przyszłości wyjątkowym ekosystemom, które stanowią kluczowe miejsca dla zachowania bioróżnorodności i równowagi ekologicznej. Inicjatywa realizowana jest przez UNEP/GRID-Warszawa w partnerstwie z Fundacją Przyroda i Człowiek oraz firmą Asplan Viak z Norwegii.

Kto nas wspiera?

Projekt korzysta z dofinansowania otrzymanego od Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG oraz ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie.

W poszukiwaniu wiedzy

Ta misja zyskuje na wartości dzięki zaangażowaniu i entuzjazmowi jej członków. Dlatego bardzo cieszymy się, że w ostatnich dniach sierpnia mogliśmy uczestniczyć w wyjeździe studyjnym, podczas którego członkini Fundacji Karolina Foltyn mogła bliżej poznać torfowiska, wzbogacając swoją – i nie tylko – wiedzę i determinację do ich ochrony.

Torfowiska — ekosystemy warte odkrycia

Czym tak właściwie są torfowiska?

To ekosystemy mokradłowe budowane w głównej mierze przez mchy torfowce i miejsca, gdzie odkłada się torf, czyli utwór organiczny powstający niemal wyłącznie ze szczątków roślin w środowisku wysyconym wodą i w warunkach beztlenowych. Choć zajmują ok. 3,3% powierzchni kontynentów, zmagazynowane jest w nich dwa razy więcej węgla niż sumarycznie we wszystkich lasach na Ziemi; magazynują w sobie podobną ilość do światowych rezerw paliw kopalnych.

Pełnią także inną ogromnie ważną rolę w obiegu wody: są naturalnymi zbiornikami retencyjnymi regulującymi gromadzenie (w okresach intensywnych opadów) i stopniowy odpływ wód. Działają jak wielkie „gąbki”, potrafiące zatrzymać wielkie ilości wody w okresie intensywnych opadów – znacząco zmniejszając ryzyko powodzi. Z drugiej strony, w okresach niedostatku opadów stopniowo uwalniają zgromadzoną wodę, zapobiegając suszy lub przynajmniej znacząco zmniejszając jej dotkliwość.

Torfowiska to nie tylko magazyny węgla, złoża torfu czy zbiorniki retencyjne. To również fascynujące ekosystemy z niezwykłym światem roślin i zwierząt.

Skarby natury w zagrożeniu

Niestety, torfowiska to jedne z najszybciej zanikających ekosystemów naszej strefy klimatycznej. Wysycone wodą i porośnięte mchami, nie mogą być wykorzystane jako tereny uprawne lub pastwiska, nie rosną tu okazałe drzewa, podmokły teren utrudnia opłacalną gospodarkę leśną. Dlatego też wiele z nich było lub wciąż jest regularnie odwadnianych. A odwadnianie torfowisk oznacza ich degradację – w warunkach tlenowych następuje ich szybkie zamieranie i rozkład zgromadzonej materii organicznej, co oczywiście powoduje zwiększone emisje dwutlenku węgla do atmosfery.

Zniszczenie istniejących torfowisk dałoby ten sam efekt, co kolejne 100 lat spalania węgla w takim tempie jak obecnie.

Ochrona, nasza odpowiedzialność ekologiczna

W ramach projektu nasi gospodarze z UNEP/GRID-Warszawa wraz z partnerami skupiają się m.in. na poprawie stanu przyrodniczego torfowiska wysokiego położonego w rezerwacie „Bór na Czerwonem” (jeden z niewielu polskich obszarów mokradłowych objętych Konwencją Ramsar), wsparciu zrównoważonego zarządzania przestrzenią w celu ochrony różnorodności biologicznej Torfowisk Orawsko-Nowotarskich oraz zwiększeniu świadomości społecznej dotyczącej roli i znaczenia mokradeł.

Dołącz do nas w walce o ochronę torfowisk! Śledź nasze działania na Facebooku, Instagramie i LinkedInie UNEP/GRID-Warszawa oraz na Facebooku i Instagramie Karpaty Łączą.

Zobacz inne
realizowane projekty

Akademia Agronoma RegenAG

W marcu tego roku rozpoczęliśmy budowę nowej ekipy Doradców Regeneratywnych! 🌿 Akademia Agronoma RegenAG to unikatowy i kompleksowy projekt rozwojowy zawierający w sobie 7 dni warsztatów polowych i 5 zjazdów online. Program rozwoju został specjalnie przygotowany przez zespół ekspertów z FiBL w Szwajcarii – najbardziej doświadczonej instytucji europejskiej w obszarze zrównoważonej produkcji rolnej.  

Europejskie Forum Rolnicze

Europejskie Forum Rolnicze odbędzie się już w marcu! 🌿 Nadchodzi kolejna edycja Europejskiego Forum Rolniczego pełna debat i rozmów na temat kluczowych wyzwań stojących przed polskim i europejskim rolnictwem. Z radością informujemy, że mamy przyjemność być partnerem branżowym tego wydarzenia!💚 🗓️ Szósta edycja Europejskiego Forum Rolniczego odbędzie się w dniach 19-20 marca 2024 roku w […]

Film o rolnictwie regeneratywnym

Obecnie przeżywamy przełomowy moment w transformacji systemu produkcji i dystrybucji żywności. Rolnictwo regeneratywne jest odpowiedzią na wiele wyzwań, oferując konkretne rozwiązania, takie jak zapewnienie sprawiedliwego dostępu do zdrowej żywności, odbudowę i ochronę ekosystemów oraz promowanie współpracy między obszarami miejskimi i wiejskimi, światem nauki, biznesu i samymi rolnikami. We współpracy z niemiecką fundacją Soilify postanowiliśmy podjąć […]

Nasi partnerzy

Jeśli masz
jakieś pytania -

nie czekaj zadzwoń, napisz lub skorzystaj z formularza kontaktowego.

Formularz kontaktowy





    Obserwuj nas na Facebooku!

    Cover for Grunt od nowa
    880
    Grunt od nowa

    Grunt od nowa

    Zdrowa, żyzna gleba to nasza wspólna sprawa. Wiemy to od lat, dlatego od ponad 30 lat wykorzystujemy badania naukowe, analizy i nawozy najwyższej jakości, by dbać o jakość polskich gleb. Nasza misja to REGENERACJA.