Filip Drescher to 16-letni chłopak pochodzący z Murowa niedaleko Opola. Choć w wieku nastoletnim wiele osób myśli o nauce, hobby lub zabawie, Filip postanowił zająć się uprawą roli i zostać rolnikiem.
Jest on jednym z najmłodszych rolników w Polsce, a jednocześnie zarządza swoim gospodarstwem na całego. Widząc talent i zaangażowanie młodego rolnika wyszliśmy do niego z propozycją współpracy w zakresie doradztwa rolniczego.
Czytaj dalej i poznaj całą historię Filipa!
Jak to działa?
Filip jest uczniem Zespołu Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica w Opolu, uczęszcza do klasy o profilu Technik Agrobiznesu. Pomimo licznych obowiązków szkolnych, chłopak większość wolnego czasu poświęca na pracę na polu. W swoim gospodarstwie uprawia zboża, rośliny pastewne oraz uprawy warzywne. Filip zajmuje się całym procesem, od siewu po zbieranie plonów.
Filip, pomimo swego młodego wieku, ma już na swoim koncie wiele doświadczenia jako rolnik. Swoją wiedzę i umiejętności czerpał z dorobku starszych rolników z rodziny oraz z okolic, którzy dzielili się z nim swoimi doświadczeniami i poradami. Pomimo wprawy w działaniu, Filip nie spoczął na laurach i stale dąży do pogłębiania swojej wiedzy. Oprócz korzystania z doświadczenia innych, systematycznie edukuje się poprzez przeglądanie filmów agronomów na popularnym portalu internetowym – YouTube. Dzięki temu posiada bardzo szeroki wachlarz wiedzy z zakresu rolnictwa, co pozwala mu na efektywne prowadzenie swojego gospodarstwa i osiąganie dobrych wyników.
Jego praca i zaangażowanie zostały zauważone przez lokalne media, które opisywały historię Filipa jako przykład dla innych młodych ludzi, którzy chcą zająć się rolnictwem.
Filip Drescher
Kreatywne podejście do pracy
Jako rolnik, Filip doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że w prowadzeniu gospodarstwa niezbędne jest odpowiednie wyposażenie. Dlatego też, od początku swojej przygody z rolnictwem, skrupulatnie gromadzi pokaźny park maszynowy. Obecnie dysponuje on już prawie wszystkimi niezbędnymi maszynami i narzędziami, które ułatwiają mu pracę na polu i zwiększają efektywność pracy. Wśród nich znajdują się m.in. pług, bron, kultywator, a także obsypnik do ziemniaków. Dzięki temu, Filip jest w stanie samodzielnie wykonywać większość prac związanych z uprawą ziemi.
Poza tym, Filip okazał się także kreatywnym konstruktorem. Z pomocą młodszego brata stworzył bolid do którego zimą zamontował pług. Dzięki temu narzędziu z powodzeniem usuwał śnieg z podwórka, drogi, a także pomagał w usuwaniu go u swoich sąsiadów. Z myślą o bezpieczeństwie, Filip zamontował na swoim bolidzie dodatkowe reflektory, które zapewniły odpowiednie oświetlenie podczas odśnieżania o różnych porach dnia i nocy.
Filip w samodzielnie skonstruowanym bolidzie.
Wsparcie w działaniu
Zauważając talent i zaangażowanie młodego rolnika, zaproponowaliśmy mu współpracę w zakresie doradztwa rolniczego. Wspólnie z Filipem pobraliśmy próby glebowe na jego polu, aby ustalić dalsze plany i wprowadzić regeneratywny model zarządzania środowiskiem glebowym. Dążymy do długotrwałych, partnerskich relacji, dzieląc się wiedzą na temat nowoczesnej rzeczywistości rolniczej w przystępny sposób. Nasze działania mają przynosić zyski dla gospodarstwa już od pierwszego dnia.
Zdrowa i żyzna gleba zaczyna się od profesjonalnego badania jej odczynu, zasobności i życia mikrobiologicznego.
Akademia Rolnika Regeneratywnego jest unikatowym projektem w skali kraju. To 6 miesięcy pełnych wiedzy i 14 webinarów online dla rolników, w trakcie których popularyzujemy wiedzę o rolnictwie regeneratywnym.Każde szkolenie prowadzą praktycy i badacze, którzy na co dzień mają styczność z prawdziwym, nowoczesnym rolnictwem i jako eksperci pomagają wdrażać ścieżki regeneratywne w polskich gospodarstwach. Bo natura […]
Z przyjemnością ogłaszamy, że nasza organizacja weźmie udział w dialogu parlamentarnym poświęconym zdrowiu gleby, współorganizowanym przez Parlamentarny Zespół ds. Rozwoju Gospodarstw Rodzinnych Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, we współpracy z Mateuszem Ciasnochą oraz European Carbon Farmers.
Zuzanna Zielińska jest dietetyczką środowiskową, łączącą swoją wiedzę z zakresu zdrowia człowieka i ekosystemu, aby pomóc pacjentom leczyć się, jednocześnie regenerując planetę. Zuzanna jest założycielką firmy HarvestCare oraz jedną ze współzałożycielek Koalicji Pracowników Służby Zdrowia na rzecz Rolnictwa Regeneracyjnego.
Nasi partnerzy
Jeśli masz jakieś pytania -
nie czekaj zadzwoń, napisz lub skorzystaj z formularza kontaktowego.
Obserwuj nas na Facebooku!
Grunt od nowa
Zdrowa, żyzna gleba to nasza wspólna sprawa. Wiemy to od lat, dlatego od ponad 30 lat wykorzystujemy