Projekt

Ogród społeczny – Zielone Piaski

PROJEKT W TOKU – TRWA ZRZUTKA

Zielone Piaski to ogród społeczny utworzony na terenie byłej hydroforni między blokami przy Alei Reymonta 10 i 10A w Warszawie. Mieliśmy okazję wesprzeć ten projekt naszą wiedzą, a teraz chcemy rozwijać go dalej! 

Głównym założeniem inicjatywy jest regeneracja terenu zielonego i ożywienie osiedla przez oddanie go w ręce mieszkańców oraz dzieci z pobliskiego Przedszkola nr 308. Ogród pozytywnie oddziałuje na środowisko, aktywizuje społeczność lokalną – może służyć kontemplacji i obserwacji przyrody. 

Teraz chcemy pójść krok dalej i kontynuować współpracę.

Co w naszych planach? Regeneracja gleby, las kieszonkowy lub ogród deszczowy i powiększenie przestrzeni ogrodu społecznego!

Wesprzyj projekt poniżej lub czytaj dalej!

Zobacz, jak było i jak jest!

Efekty prac

Jakie prace zostały wykonane do tej pory?

Dzięki pozyskanym środkom udało się zakupić 24 grządki podniesione. Ich opiekunowie mogą samodzielnie decydować o roślinach, które posadzą. Teren jest otwarty i służy kontemplacji i obserwacji przyrody. Inicjatorki projektu chciałyby, by ogród stał się miejscem spotkań i integracji sąsiedzkiej. Projekt został zrealizowany w ramach inicjatywy lokalnej ze środków m. st. Warszawy za pośrednictwem Urzędu Dzielnicy Bielany.

Chcesz dowiedzieć się, jak zainicjować taki projekt na swoim osiedlu?

Jak będziemy dalej realizować projekt?

Stworzymy ogrodzenie ogrodu oraz łąki kwietnej z wykorzystaniem roślin (takich jak: krzewy owocowe, głóg), zwiększymy też liczbę grządek. Jak to zrobimy?

1. Przygotujemy grunt – zbadamy jakość gleby, a następnie zregenerujemy lub zasilimy go odpowiednio do potrzeb. Oszacujemy liczbę dodatkowych grządek oraz krzewów potrzebnych do przygotowania zielonego ogrodzenia.
2. Zregenerujemy glebę łąki kwietnej.
3. Wykonamy dodatkowe grządki oraz nasadzenia zielonego ogrodzenia.

Chcemy podarować miastu oraz naturze wyjątkowe miejsce – las kieszonkowy lub ogród deszczowy. To, którą z tych form zieleni miejskiej wykonamy, będzie zależało od analizy terenu i możliwości technicznych. W tym etapie przeprowadzimy tę analizę i przygotujemy teren (glebę oraz infrastrukturę) pod obie te formy. Nasze kroki?

1. Wykonamy analizę terenu oraz wyznaczymy teren, biorą pod uwagę wszystkie regulacje prawne – budowlane, własnościowe, a także infrastrukturę wodno-kanalizacyjną.
2. Przygotujemy grunt pod nasady drzew i krzewów.
3. Przygotujemy ostateczny projektu ogrodu deszczowego oraz lasu kieszonkowego – w tym ilość oraz rodzaj roślin, plan nasadzeń.
4. Wykonamy prace budowlane i instalacyjne pod wykonanie zieleni miejskiej, pozyskamy wcześniej wszystkie niezbędne zgody – to najbardziej skomplikowany etap projektu, ale wiemy, że damy radę!

Wykonamy wszystkie nasady w lesie kieszonkowym lub ogrodzie deszczowym. Oczekujcie na efekty prac!

WESPRZYJ POWSTANIE OGRODU

Do wykonania projektu brakuje nam tylko funduszy, dzięki którym dokończymy rozpoczęte prace.

Dzięki temu poprawimy jakość powietrza, gleby, retencję wody – i życie mieszkańców osiedla Piaski. To mała zieleń dla Warszawy, wielki krok dla całej planety!

 

_________________________
Na zdjęciu pierwszy miejski las kieszonkowy w Polsce, który powstał w Poznaniu.  Sprawdź.

Zobacz inne
realizowane projekty

Zarabiaj więcej dzięki zdrowej glebie – sprawdź, jak to zrobić projektach ESG!

Producenci rolni dbający o zdrowie gleby w swoich gospodarstwach mają szansę na dodatkowy zarobek poprzez współpracę z firmami, m.in. z branży spożywczej. Te firmy poszukują świadomych rolników, którym sfinansują wejście na drogę regeneratywnego rolnictwa. To bardzo proste! Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak nawiązać współpracę z biznesem i jak to wszystko działa.

Akademia Agronoma RegenAG

W marcu tego roku rozpoczęliśmy budowę nowej ekipy Doradców Regeneratywnych! 🌿 Akademia Agronoma RegenAG to unikatowy i kompleksowy projekt rozwojowy zawierający w sobie 7 dni warsztatów polowych i 5 zjazdów online. Program rozwoju został specjalnie przygotowany przez zespół ekspertów z FiBL w Szwajcarii – najbardziej doświadczonej instytucji europejskiej w obszarze zrównoważonej produkcji rolnej.  

Europejskie Forum Rolnicze

Europejskie Forum Rolnicze odbędzie się już w marcu! 🌿 Nadchodzi kolejna edycja Europejskiego Forum Rolniczego pełna debat i rozmów na temat kluczowych wyzwań stojących przed polskim i europejskim rolnictwem. Z radością informujemy, że mamy przyjemność być partnerem branżowym tego wydarzenia!💚 🗓️ Szósta edycja Europejskiego Forum Rolniczego odbędzie się w dniach 19-20 marca 2024 roku w […]

Nasi partnerzy

Jeśli masz
jakieś pytania -

nie czekaj zadzwoń, napisz lub skorzystaj z formularza kontaktowego.

Formularz kontaktowy





    Obserwuj nas na Facebooku!

    This message is only visible to admins.
    Problem displaying Facebook posts.
    Click to show error
    Error: Server configuration issue