Projekt

Zielony Mur

Wierzymy w moc jaką niesie ze sobą dziecięca radość z odkrywania, eksperymentowania i przekonywania innych do swoich celów, dlatego też działamy zgodnie z zasadą Czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci.

Realizując projekty skierowane do najmłodszych, pokazujemy, jak (nawet na małym terenie) zagospodarować przestrzeń w zgodzie z naturą. Stawiamy na przestrzenie, które będą miały pozytywny wpływ na klimat, uczyły tego, jak troszczyć się o roślinność, pozwalały na podglądanie przyrody i jej smakowanie.  Dzięki takim projektom umożliwiamy tym najmłodszym, ale również tym starszym (opiekunowie, nauczyciele, rodzice) bycie sprawcami zmian, teraz i w przyszłości.

Stan przed rozpoczęciem projektu

Do naszego projektu szukaliśmy miejsca (na terenach przedszkolnych), w którym moglibyśmy pokazać, jak mimo jego niskiego potencjału, jesteśmy w stanie zregenerować glebę, sprawić, że tam gdzie nic nie chce rosnąć, zaczęło rozwijać się życie, tworząc w ten sposób wzór dla innych terenów (przedszkolnych, szkolnych, osiedli mieszkaniowych), bo regenerować można wszędzie. Okazało się, że przestrzeni wymagających pomocy w ich zagospodarowaniu jest mnóstwo i mamy nadzieję, że w wielu miejscach uda nam się zrealizować tego typu projekty.

Jedny z projektów realizujących te cele, jest zagospodarowanie części ogrodu na terenie Przedszkola Entliczek Pentliczek w Warszawie, na wyznaczonym obszarze (około 300 m2), usytuowany bezpośrednio przy nieestetycznym, wysokim murze. Teren z kilkoma drzewami i krzewami, o suchej, zbitej glebie, na której nic poza nimi nie chce rosnąć.

Projekt realizowany dzięki środkom własnym i dotacji z Miasta Stołecznego Warszawy.

Celem pierwszego  etapu było odnowienie muru i nasady roślinności piennej (całorocznie zielonej), które w perspektywie kilkuletniej pokryją jego powierzchnię, a także regeneracja gleby na przyległym terenie, tak aby w drugim etapie można było ten obszar “ożywić”. Wszystkie cele zrealizowaliśmy!

Mur został odnowiony, a na całej jego długości zasadziliśmy zimozielony bluszcz. Dlaczego akurat wybraliśmy takie rozwiązanie? Zielona okrywa powierzchni murów ma znaczenie estetyczne i ekologiczne. Podobnie jak i inne rośliny, pnącza pochłaniają dwutlenek węgla i w wyniku procesu fotosyntezy produkują tlen niezbędny człowiekowi do życia. Transpiracja powierzchni liści odbiera ciepło z warstwy powietrza znajdującej się między fasadą budynku a rośliną, dzięki czemu poprawia się wilgotność otaczającego powietrza oraz następuje jego ochłodzenie. Duża zielona masa skutecznie pochłania też kurz i zanieczyszczenia.

Stan w trakcie realizacji projektu

Zobacz inne
realizowane projekty

Zarabiaj więcej dzięki zdrowej glebie – sprawdź, jak to zrobić projektach ESG!

Producenci rolni dbający o zdrowie gleby w swoich gospodarstwach mają szansę na dodatkowy zarobek poprzez współpracę z firmami, m.in. z branży spożywczej. Te firmy poszukują świadomych rolników, którym sfinansują wejście na drogę regeneratywnego rolnictwa. To bardzo proste! Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak nawiązać współpracę z biznesem i jak to wszystko działa.

Akademia Agronoma RegenAG

W marcu tego roku rozpoczęliśmy budowę nowej ekipy Doradców Regeneratywnych! 🌿 Akademia Agronoma RegenAG to unikatowy i kompleksowy projekt rozwojowy zawierający w sobie 7 dni warsztatów polowych i 5 zjazdów online. Program rozwoju został specjalnie przygotowany przez zespół ekspertów z FiBL w Szwajcarii – najbardziej doświadczonej instytucji europejskiej w obszarze zrównoważonej produkcji rolnej.  

Europejskie Forum Rolnicze

Europejskie Forum Rolnicze odbędzie się już w marcu! 🌿 Nadchodzi kolejna edycja Europejskiego Forum Rolniczego pełna debat i rozmów na temat kluczowych wyzwań stojących przed polskim i europejskim rolnictwem. Z radością informujemy, że mamy przyjemność być partnerem branżowym tego wydarzenia!💚 🗓️ Szósta edycja Europejskiego Forum Rolniczego odbędzie się w dniach 19-20 marca 2024 roku w […]

Nasi partnerzy

Jeśli masz
jakieś pytania -

nie czekaj zadzwoń, napisz lub skorzystaj z formularza kontaktowego.

Formularz kontaktowy





    Obserwuj nas na Facebooku!

    This message is only visible to admins.
    Problem displaying Facebook posts.
    Click to show error
    Error: Server configuration issue