Projekt

Zielony Mur

Wierzymy w moc jaką niesie ze sobą dziecięca radość z odkrywania, eksperymentowania i przekonywania innych do swoich celów, dlatego też działamy zgodnie z zasadą Czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci.

Realizując projekty skierowane do najmłodszych, pokazujemy, jak (nawet na małym terenie) zagospodarować przestrzeń w zgodzie z naturą. Stawiamy na przestrzenie, które będą miały pozytywny wpływ na klimat, uczyły tego, jak troszczyć się o roślinność, pozwalały na podglądanie przyrody i jej smakowanie.  Dzięki takim projektom umożliwiamy tym najmłodszym, ale również tym starszym (opiekunowie, nauczyciele, rodzice) bycie sprawcami zmian, teraz i w przyszłości.

Stan przed rozpoczęciem projektu

Do naszego projektu szukaliśmy miejsca (na terenach przedszkolnych), w którym moglibyśmy pokazać, jak mimo jego niskiego potencjału, jesteśmy w stanie zregenerować glebę, sprawić, że tam gdzie nic nie chce rosnąć, zaczęło rozwijać się życie, tworząc w ten sposób wzór dla innych terenów (przedszkolnych, szkolnych, osiedli mieszkaniowych), bo regenerować można wszędzie. Okazało się, że przestrzeni wymagających pomocy w ich zagospodarowaniu jest mnóstwo i mamy nadzieję, że w wielu miejscach uda nam się zrealizować tego typu projekty.

Jedny z projektów realizujących te cele, jest zagospodarowanie części ogrodu na terenie Przedszkola Entliczek Pentliczek w Warszawie, na wyznaczonym obszarze (około 300 m2), usytuowany bezpośrednio przy nieestetycznym, wysokim murze. Teren z kilkoma drzewami i krzewami, o suchej, zbitej glebie, na której nic poza nimi nie chce rosnąć.

Projekt realizowany dzięki środkom własnym i dotacji z Miasta Stołecznego Warszawy.

Celem pierwszego  etapu było odnowienie muru i nasady roślinności piennej (całorocznie zielonej), które w perspektywie kilkuletniej pokryją jego powierzchnię, a także regeneracja gleby na przyległym terenie, tak aby w drugim etapie można było ten obszar “ożywić”. Wszystkie cele zrealizowaliśmy!

Mur został odnowiony, a na całej jego długości zasadziliśmy zimozielony bluszcz. Dlaczego akurat wybraliśmy takie rozwiązanie? Zielona okrywa powierzchni murów ma znaczenie estetyczne i ekologiczne. Podobnie jak i inne rośliny, pnącza pochłaniają dwutlenek węgla i w wyniku procesu fotosyntezy produkują tlen niezbędny człowiekowi do życia. Transpiracja powierzchni liści odbiera ciepło z warstwy powietrza znajdującej się między fasadą budynku a rośliną, dzięki czemu poprawia się wilgotność otaczającego powietrza oraz następuje jego ochłodzenie. Duża zielona masa skutecznie pochłania też kurz i zanieczyszczenia.

Stan w trakcie realizacji projektu

Zobacz inne
realizowane projekty

Akademia Agronoma RegenAG

W marcu tego roku rozpoczęliśmy budowę nowej ekipy Doradców Regeneratywnych! 🌿 Akademia Agronoma RegenAG to unikatowy i kompleksowy projekt rozwojowy zawierający w sobie 7 dni warsztatów polowych i 5 zjazdów online. Program rozwoju został specjalnie przygotowany przez zespół ekspertów z FiBL w Szwajcarii – najbardziej doświadczonej instytucji europejskiej w obszarze zrównoważonej produkcji rolnej.  

Europejskie Forum Rolnicze

Europejskie Forum Rolnicze odbędzie się już w marcu! 🌿 Nadchodzi kolejna edycja Europejskiego Forum Rolniczego pełna debat i rozmów na temat kluczowych wyzwań stojących przed polskim i europejskim rolnictwem. Z radością informujemy, że mamy przyjemność być partnerem branżowym tego wydarzenia!💚 🗓️ Szósta edycja Europejskiego Forum Rolniczego odbędzie się w dniach 19-20 marca 2024 roku w […]

Film o rolnictwie regeneratywnym

Obecnie przeżywamy przełomowy moment w transformacji systemu produkcji i dystrybucji żywności. Rolnictwo regeneratywne jest odpowiedzią na wiele wyzwań, oferując konkretne rozwiązania, takie jak zapewnienie sprawiedliwego dostępu do zdrowej żywności, odbudowę i ochronę ekosystemów oraz promowanie współpracy między obszarami miejskimi i wiejskimi, światem nauki, biznesu i samymi rolnikami. We współpracy z niemiecką fundacją Soilify postanowiliśmy podjąć […]

Nasi partnerzy

Jeśli masz
jakieś pytania -

nie czekaj zadzwoń, napisz lub skorzystaj z formularza kontaktowego.

Formularz kontaktowy

  Obserwuj nas na Facebooku!

  Cover for Grunt od nowa
  877
  Grunt od nowa

  Grunt od nowa

  Zdrowa, żyzna gleba to nasza wspólna sprawa. Wiemy to od lat, dlatego od ponad 30 lat wykorzystujemy badania naukowe, analizy i nawozy najwyższej jakości, by dbać o jakość polskich gleb. Nasza misja to REGENERACJA.