Projekt

Zielony Mur

Wierzymy w moc jaką niesie ze sobą dziecięca radość z odkrywania, eksperymentowania i przekonywania innych do swoich celów, dlatego też działamy zgodnie z zasadą Czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci.

Realizując projekty skierowane do najmłodszych, pokazujemy, jak (nawet na małym terenie) zagospodarować przestrzeń w zgodzie z naturą. Stawiamy na przestrzenie, które będą miały pozytywny wpływ na klimat, uczyły tego, jak troszczyć się o roślinność, pozwalały na podglądanie przyrody i jej smakowanie.  Dzięki takim projektom umożliwiamy tym najmłodszym, ale również tym starszym (opiekunowie, nauczyciele, rodzice) bycie sprawcami zmian, teraz i w przyszłości.

Stan przed rozpoczęciem projektu

Do naszego projektu szukaliśmy miejsca (na terenach przedszkolnych), w którym moglibyśmy pokazać, jak mimo jego niskiego potencjału, jesteśmy w stanie zregenerować glebę, sprawić, że tam gdzie nic nie chce rosnąć, zaczęło rozwijać się życie, tworząc w ten sposób wzór dla innych terenów (przedszkolnych, szkolnych, osiedli mieszkaniowych), bo regenerować można wszędzie. Okazało się, że przestrzeni wymagających pomocy w ich zagospodarowaniu jest mnóstwo i mamy nadzieję, że w wielu miejscach uda nam się zrealizować tego typu projekty.

Jedny z projektów realizujących te cele, jest zagospodarowanie części ogrodu na terenie Przedszkola Entliczek Pentliczek w Warszawie, na wyznaczonym obszarze (około 300 m2), usytuowany bezpośrednio przy nieestetycznym, wysokim murze. Teren z kilkoma drzewami i krzewami, o suchej, zbitej glebie, na której nic poza nimi nie chce rosnąć.

Projekt realizowany dzięki środkom własnym i dotacji z Miasta Stołecznego Warszawy.

Celem pierwszego  etapu było odnowienie muru i nasady roślinności piennej (całorocznie zielonej), które w perspektywie kilkuletniej pokryją jego powierzchnię, a także regeneracja gleby na przyległym terenie, tak aby w drugim etapie można było ten obszar “ożywić”. Wszystkie cele zrealizowaliśmy!

Mur został odnowiony, a na całej jego długości zasadziliśmy zimozielony bluszcz. Dlaczego akurat wybraliśmy takie rozwiązanie? Zielona okrywa powierzchni murów ma znaczenie estetyczne i ekologiczne. Podobnie jak i inne rośliny, pnącza pochłaniają dwutlenek węgla i w wyniku procesu fotosyntezy produkują tlen niezbędny człowiekowi do życia. Transpiracja powierzchni liści odbiera ciepło z warstwy powietrza znajdującej się między fasadą budynku a rośliną, dzięki czemu poprawia się wilgotność otaczającego powietrza oraz następuje jego ochłodzenie. Duża zielona masa skutecznie pochłania też kurz i zanieczyszczenia.

Stan w trakcie realizacji projektu

Zobacz inne
realizowane projekty

Akademia Rolnika Regeneratywnego

Akademia Rolnika Regeneratywnego jest unikatowym projektem w skali kraju.  To 6 miesięcy pełnych wiedzy i 14 webinarów online dla rolników, w trakcie których popularyzujemy wiedzę o rolnictwie regeneratywnym.Każde szkolenie prowadzą praktycy i badacze, którzy na co dzień mają styczność z prawdziwym, nowoczesnym rolnictwem i jako eksperci pomagają wdrażać ścieżki regeneratywne w polskich gospodarstwach. Bo natura […]

Manifest Zdrowia Gleby Fundacji Grunt od Nowa

Z przyjemnością ogłaszamy, że nasza organizacja weźmie udział w dialogu parlamentarnym poświęconym zdrowiu gleby, współorganizowanym przez Parlamentarny Zespół ds. Rozwoju Gospodarstw Rodzinnych Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, we współpracy z Mateuszem Ciasnochą oraz European Carbon Farmers.

Warsztaty z Zuzanną Zielińską

Zuzanna Zielińska jest dietetyczką środowiskową, łączącą swoją wiedzę z zakresu zdrowia człowieka i ekosystemu, aby pomóc pacjentom leczyć się, jednocześnie regenerując planetę. Zuzanna jest założycielką firmy HarvestCare oraz jedną ze współzałożycielek Koalicji Pracowników Służby Zdrowia na rzecz Rolnictwa Regeneracyjnego.

Nasi partnerzy

Jeśli masz
jakieś pytania -

nie czekaj zadzwoń, napisz lub skorzystaj z formularza kontaktowego.

Formularz kontaktowy





    Obserwuj nas na Facebooku!

    Cover for Grunt od nowa
    822
    Grunt od nowa

    Grunt od nowa

    Zdrowa, żyzna gleba to nasza wspólna sprawa. Wiemy to od lat, dlatego od ponad 30 lat wykorzystujemy