Słownik Regeneratywny

Carbon footprint czyli ślad węglowy. Co to takiego?

Poznaj lepiej definicje działań, które podejmujemy. 

Ślad węglowy to sposób na zmierzenie, ile gazów cieplarnianych uwalniamy do atmosfery przez nasze działania, produkty czy usługi. Najczęściej liczy się go w przeliczeniu na dwutlenek węgla, ale obejmuje też inne gazy, takie jak metan i podtlenek azotu. Wszystkie te gazy przyczyniają się do zmian klimatycznych, a ślad węglowy pokazuje, jak duży jest nasz wkład w to zjawisko.

W kontekście rolnictwa ślad węglowy dotyczy emisji związanych z produkcją żywności, takich jak:

Jak ślad węglowy wpływa na środowisko?

Wysoki ślad węglowy przyczynia się do zmian klimatu. Gazy cieplarniane, których ilość w atmosferze rośnie przez działalność człowieka, zatrzymują ciepło, co powoduje wzrost temperatury na Ziemi. Skutkiem tego są takie zjawiska jak topnienie lodowców, podnoszenie się poziomu oceanów, częstsze ekstremalne burze, susze czy niszczenie gleby.

W rolnictwie te zmiany widać szczególnie mocno. Powodują one:

Jak rolnictwo regeneratywne pomaga zmniejszyć ślad węglowy?

Rolnictwo regeneratywne skutecznie obniża ślad węglowy dzięki kilku prostym, ale skutecznym praktykom:

Jakie są korzyści dla rolników?

Rolnictwo regeneratywne to korzyści zarówno dla środowiska, ale też dla rolników. Zdrowa gleba, która dzięki praktykom regeneratywnym lepiej magazynuje wodę i składniki odżywcze, pozwala ograniczyć wydatki na nawozy i nawadnianie. Dzięki temu gospodarstwa łatwiej radzą sobie ze skutkami zmian klimatu, takimi jak susze czy ulewy. Dodatkowo, mniejsze zużycie chemikaliów, nawozów sztucznych i maszyn obniża koszty produkcji. Co ważne, rolnicy mogą również zarabiać na kredytach węglowych, którymi firmy finansują działania pomagające w ochronie środowiska, takie jak m.in. wiązanie węgla w glebie. 

Dlaczego to ważne?

Ślad węglowy jest jednym z kluczowych wyzwań współczesnego świata, a rolnictwo ma w nim znaczący udział. Jednak odpowiedzią na to wyzwanie jest rolnictwo regeneratywne – system, który pozwala nie tylko ograniczyć emisje gazów cieplarnianych, ale także aktywnie walczy ze skutkami zmian klimatu. Oprócz tego daje rolnikom wymierne korzyści –  finansowe, jak i społeczne.

Dbając o zdrową glebę, stosując zrównoważone metody i chroniąc ekosystemy, inwestujemy w lepszą przyszłość. Rolnictwo regeneratywne udowadnia, że dbałość o środowisko i opłacalność mogą iść w parze. Każdy krok w stronę zmniejszenia śladu węglowego ma wielkie znaczenie dla nas i przyszłych pokoleń.

Dbajmy o planetę i regenerujmy ziemię – to wspólne wyzwanie i szansa na zrównoważoną przyszłość. 

Jeśli masz
jakieś pytania -

nie czekaj zadzwoń, napisz lub skorzystaj z formularza kontaktowego.

Formularz kontaktowy





    Obserwuj nas na Facebooku!

    This message is only visible to admins.
    Problem displaying Facebook posts.
    Click to show error
    Error: Server configuration issue